گروه صنعتی رفیع | تولید و عرضه کننده تجهیزات پشتیبانی کابل برق

خم سینی کابل چیست و چرا استفاده می‌شود؟ انواع آن

خم سینی کابل چیست و چرا استفاده می‌شود؟ انواع آن

خم سینی کابل چیست و چرا استفاده می‌شود؟ انواع آن

خم سینی کابل یکی از اقدامات مهم و اساسی در مراحل تولید سینی کابل می‌باشد. در این مرحله سینی‌ها شکل و قاب اصلی خود را به دست می‌آورند و می‌توانند برای پروژه های کابل کشی استفاده شوند. اصولا در ساخت سینی های کابل آنچه اهمیت دارد این است که کابل‌ها با بالاترین سطح امنیت بتوانند درون این محفظه های فلزی قرار بگیرند و در مسیرهای تعیین شده هدایت شوند. در تولید سینی‌ها فرایندهایی همچون برش ورق های فولادی، پانچ کاری آنها و در نهایت خم کاری طبق استانداردهای تعریف شده انجام خواهد شد.

درواقع ورق های استیل به عنوان مقاوم ترین فلزات شناخته شدند. چراکه با داشتن وزن پایین خود بیشترین استحکام را برای تحمل وزن کابل‌ها در ارتفاعات سازه خواهند داشت. با توجه به اهمیت مرحله خم کاری سینی کابل در این مقاله میخواهیم جزئیات کاربردی و مهمی را ارائه دهیم تا کاملا با رویکرد طراحی سینی‌ها آشنا شوید. پس به ادامه مقاله توجه فرمائید.

چرا از خم سینی کابل استفاده می‌شود؟

ممکن است این سوال برای شما بوجود آید که چرا باید از خم سینی کابل استفاده شود؟ همانطور که گفته شد سینی های کابل ساخته شده از ورق های فولادی گالوانیزه گرم هستند و کاملا مسطح می‌باشند و هیچ گونه خمکاری در بستر آنها اتفاق نیفتاده است. در این حالت ما نمی توانیم هیچ نوع کابلی را درون این صفحات فلزی قرار دهیم. زیرا به دلیل نداشتن خم به راحتی از روی سینی‌ها سر میخورند و پایداری لازم را ندارند.

زمانی که سینی از دو طرف و از لبه‌ها خم می‌شوند یک محفظه کاملا بسته و حفاظت شده را بوجود می‌آورند. بنابراین در این حالت دیگر کابل‌ها به بیرون ریخته نمی‌شوند. اگر به سطح مقطع سینی‌ها نگاه کنید کاملا بسته هستند و یک ساختار مستطیلی شکل را در صورت استفاده از درپوش دارند. پس بدون خم کاری سینی نمی توان آنها را در شبکه کابل کشی نصب کرد.

مقاله پیشنهادی:   مقرون به صرفه ترین لوله برق نسوز؛ با کیفیت بالا

چرا از خم سینی کابل استفاده می‌شود؟

انواع خم سینی کابل

برای خم سینی کابل پانچ شده رویکردهای مختلفی وجود دارد. به این صورت که ورق های فولادی به تعداد مشخصی خمکاری شده اند. در حال حاضر دو مدل از پرکاربردترین سینی‌ها نمونه های سینی کابل چهار خم و همچنین سینی کابل شش خم هستند. دقیقا بر اساس نامی که دارند به همین تعداد در ورق فولادی خم کاری شده است. البته نمونه های دیگری نیز همچون سینی کابل ۲ خم در مواردی استفاده می‌شود که به دلیل نداشتن خم های اضافه در لبه خود امنیت کابل کشی کاهش می‌یابد.

در اکثر موارد همان سینی های چهار خم و شش خم استفاده می‌شود که به دلیل لبه های خم شده خود می‌توانند از تماس مستقیم کابل‌ها و ایجاد بریدگی و آسیب به کابل‌ها جلوگیری کنند. در بخش بعد نمونه های ذکر شده را بطور کامل توضیح می‌دهیم.

سینی کابل چهار خم

سینی کابل چهار خم به عنوان یکی از پرکاربردترین سینی‌ها تلقی می‌شوند. از لحاظ ساختار دقیقا از همان ورق های فولادی پهن شده تولید می‌شوند که این ورق‌ها در یک فرآیند جداگانه گالوانیزه گرم مقاوم سازی می‌شوند. این پوشش های گالوانیزه باعث جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی فلز فولاد خواهند شد. اصولا متریال فلزی فولادی مستعد زنگ زدگی هستند و اگر در فرآیند پوشش دهی گالوانیزه گرم یا سرد مقاوم سازی نشوند پس از مدتی تغییر رنگ خواهند داد.

به تعداد دو خم در قسمت سطح مقطع سینی وجود دارد و دو خم جداگانه نیز در لبه سینی ایجاد شده است که مجموعا تشکیل دهنده یک سینی کابل چهار خم را میدهند. با استفاده از دستگاه های مخصوص این خم سینی کابل انجام می‌شود و کاملا قرینه و دقیق میباشد که در دو طرف شما هیچگونه تفاوتی را نمی بینید. به همین دلیل همواره سعی می‌شود که بجای استفاده از ابزارهای دستی برای خمکاری حتما از تجهیزات ماشینی استفاده شود تا ضریب خطا کاهش یابد.

مقاله پیشنهادی:   تاریخچه صنعت برق در ایران؛ وضعیت برق از سال 1300 تاکنون

سینی کابل چهار خم

سینی کابل شش خم

این سینی‌ها از لحاظ ساختار و مشخصات فنی، متریال، فرآیند پوشش گالوانیزه دقیقا مشابه سینی کابل چهار خم هستند. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که دو خم اضافه برای این سینی تعبیه شده است. بطوریکه دو خم در قسمت پایین سینی یا سطح مقطع سینی وجود دارد و چهار خم نیز در لبه‌ها ایجاد شده است. این خم های اضافی کاملا نزدیک به هم هستند و شما ممکن است در نگاه اول متوجه آن نشوید.

اما با قدری دقت می‌بینید که لبه‌ها با نظم بالا و ظرافت ایده آل دو خم اضافه را دارند. مهمترین مزیتی که برای استفاده از سینی کابل شش خم می‌توان ذکر کرد. امنیت بالای آنها است. با توجه به توضیحات مذکور خم سینی کابل در لبه‌ها منجر به آن خواهد شد که ورق های فولادی که یک لبه به نسبت تیزی دارند غشای پلیمری کابل‌ها را در زمان نصب دچار بریدگی نکند. انجام خم های اضافه دیگر بیش از شش عدد نیز چندان لزومی ندارد. زیرا در این حالت نیز میتوان یک سیستم کابل کشی استاندارد و ایده آلی را تکمیل کرد.

قیمت انواع سینی کابل

معیارهای مختلفی برای تعیین قیمت سینی کابل وجود دارد که میتوان به متریال، نوع پوشش گالوانیزه، اینکه دارای گالوانیزه سرد یا گرم باشند. جنس سینی از چه نوع فلزی باشد. زیرا علاوه بر متریال های فولادی برخی از شرکت های تولیدی از استنلس استیل استفاده میکنند که مقاومت به شدت بالاتری نسبت به فولاد های گالوانیزه دارند. ابعاد و ساختار سینی کابل تعیین کننده قیمت خواهد بود و در نهایت نیز خم سینی کابل میتواند روی قیمت موثر باشد. البته آنچه که باعث تعیین هزینه پروژه خواهد شد تنها شاخه های سینی نیستند. زیرا شما احتیاج به اتصالات سازه ای، انواع اتصالات بین سینی کابل، درپوش‌ها و سایر لوازم جانبی هم دارید.

مقاله پیشنهادی:   ساپورت تاسیساتی، انواع، ویژگی ها و قیمت محصول 

خرید سایزبندی های کامل انواع سینی و نردبان کابل از گروه صنعتی رفیع

گروه صنعتی رفیع به عنوان یک مجموعه تولیدی و صنعتی توانسته است کامل ترین تجهیزاتی که برای مسیریابی و هدایت کابل‌ها وجود دارد را طراحی کند. تمام مراحل ساخت با استفاده از ابزارها و تجهیزات پیشرفته ماشینی انجام می‌شود و کاملا استاندارد هستند. این مجموعه پاسخگوی نیاز سازمان‌ها، شرکت‌ها و دیگر ارگانهایی که میخواهند یک پروژه کابل کشی وسیع را شروع کنند خواهد بود. لذا به منظور خرید انواع قطعات پشتیبانی کابل حتما با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


آخرین محصولات


گلند کابل برنجی

گلند کابل برنجی

آخرین مقالات