گروه صنعتی رفیع | تولید و عرضه کننده تجهیزات پشتیبانی کابل برق

نردبان کابل چیست؟ نحوه استفاده و تفاوت آن با سینی کابل

نردبان کابل چیست؟ نحوه استفاده و تفاوت آن با سینی کابل

نردبان کابل چیست؟ نحوه استفاده و تفاوت آن با سینی کابل

در محیط‌های صنعتی و مراکزی که نیاز اساسی به کابل‌های برق دارند نردبان کابل به عنوان اصلی‌ترین قطعات مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته محصولات دیگری همچون سینی کابل نیز در این گروه قرار دارند و با توجه به نوع پروژه به کار گرفته می‌شوند. در ادامه مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که نردبان کابل چیست؟ ساختار آنها به چه صورت است؟ چه زمانی باید آنها را استفاده کنیم و در نهایت یکسری تفاوت‌ها را در مقایسه با سینی های کابل ذکر می‌کنیم پس اگر قصد خرید نردبان کابل را دارید حتماً این مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید.

ویژگی‌ها و نوع ساختار نردبان کابل

نردبان کابل به صورت پلکانی طراحی و ساخته شده است. قطعاً همه ما با انواع نردبان‌ها آشنایی داریم و شکل و شمایل آن در ذهن ما وجود دارد. این قطعات نیز تا حدودی شباهت بالایی به نردبان دارند و بر همین اساس به این نام شناخته می‌شوند. از ورق‌های فولادی گالوانیزه شده برای ساخت آنها استفاده می‌شود. بنابراین آن مقاومت و استحکامی که انتظار دارید کاملاً فراهم خواهد شد. اگر می‌خواهید به مسیریابی و هدایت کابل‌های برق در محیط بیرون بپردازید به دلیل ضد زنگ بودن این نردبان‌ها این امکان وجود دارد.

البته کابل‌های برق به دلیل غشای پلیمری که دارند به راحتی آسیب می‌بینند. لذا در اغلب موارد نیاز است که از یک درپوش آلیاژی یا فولادی روی نردبان استفاده شود. ابعاد و سایزبندی‌های متنوعی برای نردبان کابل فولادی گالوانیزه شده وجود دارد. این ابعاد در اندازه‌های ۱۰ سانتی متر تا نهایت ۱۰۰ سانتی‌متر می‌باشد. البته برخی از شرکت‌های تولید کننده تغییراتی را در ابعاد عرضی این محصول به عمل می‌آورند که باعث تفاوت ساختار آنها خواهد شد.

این ابعاد کاملاً استاندارد هستند و می‌توانند شمار بالایی از کابل‌ها را به صورت یکجا پشتیبانی و حمایت کنند. متغیر دیگری نیز وجود دارد که به عنوان ارتفاع و طول نردبان کابل معرفی می‌شوند. غالباً ارتفاعی که در دیواره نردبان‌ها در نظر گرفته می‌شود در اندازه‌های ۵ سانتی متر تا ۱۵ سانتی‌متر است. طول این نردبان‌ها می‌تواند دو متر و سه متر باشد. اما با توجه به نوع معماری که فضای داخلی سازه دارد می‌توان آنها را با ابزارهای مخصوص کات یا برش داد.

ویژگی‌ها و نوع ساختار نردبان کابل

چه زمانی از نردبان کابل استفاده می‌شود؟

برای استفاده از نردبان کابل موارد بسیار گوناگونی را باید در نظر بگیریم. اینکه شمار و تعداد کابل‌ها چقدر است؟ ابعاد و سایز کابل‌ها خصوصاً متغیر قطر آن چقدر است؟ آیا کابل‌ها در ارتفاعات پایین مسیریابی می‌شوند یا اینکه ارتفاعات بلند سازه نقاط موثر برای هدایت کابل‌ها می‌باشد. همه این‌ها تعیین کننده این خواهد بود که شما از یک سایز مناسب نردبان کابل استفاده کنید. البته در بخش بعد کاملاً توضیح می‌دهیم که چرا برای برخی از کابل‌ها از سینی کابل و برخی دیگر از نردبان کابل استفاده می‌شود.

کابل‌های برق به دلیل ابعاد به نسبت بزرگتری که در قیاس با سیم‌های برق دارند حتماً باید از یک بستر فلزی مناسب همچون نردبان‌ها و سینی‌ کابل برای هدایت آنها استفاده شود. این کابل ها زمانی که بر روی نردبان کابل قرار می‌گیرند برای آنکه از حرکت و جابجایی آنها جلوگیری شود از انواع بند کمربندی استفاده می‌شود. به این صورت که این بندها دور کابل‌ها پیچیده و سپس به پایه نردبان متصل می‌شود. در مورد سینی کابل نیز این اقدام اساسی صدق می‌کند.

یعنی به دلیل پانچ‌هایی که در قسمت دیواره و کف سینی وجود دارد می‌توان با نصب این بندهای کمربندی باعث ثبات و پایداری بیشتر کابل‌های برق شد. بنابراین ما زمانی از نردبان کابل استفاده می‌کنیم که می‌خواهیم کابل‌های برق را در تعداد بالا در یک جهت مشخص منتقل یا هدایت کنیم. اما باید ببینیم که آیا ما به سینی کابل احتیاج داریم یا اینکه نردبان‌ها کاربری بهتری را ارائه می‌دهند. در بخش بعد تفاوت آنها را ذکر خواهیم کرد.

چه زمانی از نردبان کابل استفاده می‌شود؟

مقایسه نردبان کابل و سینی کابل

نردبان کابل و سینی کابل اگرچه هر دو در حمل و هدایت کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند اما تفاوت‌هایی را دارند. اولین مورد شکل و نمای ظاهری آنها می‌باشد. سینی کابل یک ساختار چهار خم و در مواردی شش خم دارد که با قرار دادن درپوش روی آن یک محفظه بسته برای کابل‌ها ایجاد می‌شود. به جهت ساختار مشبک و سوراخ داری که سینی های کابل دارند شرایط لازم برای خنک کردن فضای داخلی محفظه را فراهم می‌کند. از طرفی نردبان‌های کابل به دلیل ساختار پله‌ای که دارند کاملاً با جریان هوای پیرامون در تماس هستند. پس کابل‌ها در صورت افزایش دمای بدنه هیچگاه آسیب نمی‌بینند. خصوصاً زمانی که تعداد کابل‌های زیادی را کنار یکدیگر استفاده می‌کنید. در مورد هر دوی آنها یعنی نردبان کابل و سینی کابل ما نیاز به اتصالات داریم.

اتصالات سینی کابل و اتصالات نردبان کابل با یکدیگر تفاوت دارند اما ساختار آنها یک وظیفه را اجرا می‌کند. زانوها، اتصالات مستقیم، سه راهی ها و چهارراهی‌ها از جمله قطعاتی هستند که باعث تغییر مسیر یا ادامه و همچنین جهت دهی های مختلف به نردبان‌ها و سینی‌ها می‌شود. پاسخ سوال مهمی که چه زمانی از نردبان کابل و سینی کابل استفاده می‌شود می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که اگر از کابل‌های قطور با سایز بزرگ یا به عبارت دقیق‌تر سنگین استفاده می‌کنید حتماً باید نردبان‌های کابل در شبکه کابل کشی باشند.

اما بالعکس اگر دارای کابل‌های سبک‌تر با قطر کوچک‌تر هستید سینی‌های کابل گزینه مناسبی می‌باشند زیرا اگر شما بخواهید کابل‌های سنگین را روی سینی‌ها قرار دهید قطعاً ریزش شبکه ممکن است و به دلیل مقاومت و استحکام بالاتری که نردبان‌ها دارند شما باید از نردبان کابل استفاده کنید. پس تا به اینجای کار کاملاً متوجه شدیم که فرق اصلی نردبان کابل و سینی کابل در چیست و چرا ر پروژه‌های سنگین صنعتی ترجیح بر این است که نردبان‌ها در سیستم کابل‌کشی باشند.

مقایسه نردبان کابل و سینی کابل

خرید انواع نردبان کابل و سینی کابل از گروه صنعتی رفیع

گروه صنعتی رفیع به عنوان تولید کننده و عرضه کننده مستقیم انواع سینی کابل و نردبان کابل همواره کامل‌ترین خدمات را به مشتریان ارائه می‌دهد. به این صورت که علاوه بر قطعات اصلی شما می‌توانید شمار بالایی از انواع اتصالات را نیز در مدل‌های متعدد از این مرکز با قیمت مناسب خریداری کنید. در کنار این‌ها برنامه‌ریزی‌های دقیقی برای نصب و اتصال تدارک دیده خواهد شد که یک پروژه ایمن و با کیفیتی را به اتمام برسانید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


آخرین محصولات


آخرین مقالات